Τα Βραβεία Emmy των… λευκών. Το Twitter ξέσπασε για την εικόνα της φετινής Τελετής Απονομής

Της Δέσποινας Βενέδικτου

 

Ένα ξέσπασμα αντίδρασης για την εικόνα που παρουσίασε η φετινή Τελετή Απονομής των Βραβείων Emmy, κατεγράφη στο Twitter, λόγω της απόλυτης επικράτησης… λευκών υποψηφίων στις σημαντικές κατηγορίες, με αποτέλεσμα να ξεκινήσει εκ νέου η συζήτηση για τις διακρίσεις και τις ανισότητες.

Η Τελετή φιλοξενήθηκε στο Λος Άντζελες, με τις σειρές “Ted Lasso” και “The Crown” να σαρώνει.

Αναλυτικά, η λίστα με τους νικητές της φετινής Τελετής Απονομής των Βραβείων Emmy:

 

Comedy Series
Black-ish (ABC)
Cobra Kai (Netflix)
Emily in Paris (Netflix)
Hacks (HBO Max)
The Flight Attendant (HBO Max)
The Kominsky Method (Netflix)
Pen15 (Hulu)
Ted Lasso (Apple TV+) – WINNER

Drama Series
The Boys (Amazon)
Bridgerton (Netflix)
The Crown (Netflix) – WINNER
The Handmaid’s Tale (Hulu)
Lovecraft Country (HBO)
The Mandalorian (Disney+)
Pose (FX)
This Is Us (NBC)

Limited Series
I May Destroy You (HBO)
Mare of Easttown (HBO)
The Queen’s Gambit (Netflix) – WINNER
The Underground Railroad (Amazon)
WandaVision (Disney+)

Lead Actress, Limited Series, Movie or Anthology
Michaela Coel (I May Destroy You)
Cynthia Erivo (Genius: Aretha)
Elizabeth Olsen (WandaVision)
Anya Taylor-Joy (The Queen’s Gambit)
Kate Winslet (Mare of Easttown) – WINNER

Lead Actor, Limited Series, Movie or Anthology
Paul Bettany (WandaVision)
Hugh Grant (The Undoing)
Ewan McGregor (Halston) – WINNER
Lin-Manuel Miranda (Hamilton)
Leslie Odom, Jr. (Hamilton)

Lead Actress, Drama
Uzo Aduba, In Treatment (HBO)
Olivia Colman, The Crown (Netflix) – WINNER
Emma Corrin, The Crown (Netflix)
Elisabeth Moss, The Handmaid’s Tale (Hulu)
Mj Rodriguez, Pose (FX)
Jurnee Smollett, Lovecraft Country (HBO)

Lead Actor, Drama
Sterling K. Brown, This Is Us (NBC)
Jonathan Majors, Lovecraft Country (HBO)
Josh O’Connor, The Crown (Netflix) – WINNER
Rege-Jean Page, Bridgerton (Netflix)
Billy Porter, Pose (FX)
Matthew Rhys, Perry Mason (HBO)

Lead Actress, Comedy
Aidy Bryant, Shrill
Kaley Cuoco, The Flight Attendant (HBO Max)
Allison Janney, Mom (CBS)
Tracee Ellis Ross, Black-ish (ABC)
Jean Smart, Hacks (HBO Max) – WINNER

Lead Actor, Comedy
Anthony Anderson, Black-ish (ABC)
Michael Douglas, The Kominsky Method (Netflix)
William H. Macy, Shameless (Showtime)
Jason Sudeikis, Ted Lasso (Apple TV+) – WINNER
Kenan Thompson, Kenan (NBC)

Supporting Actress, Limited Series, Movie or Anthology
Julianne Nicholson, Mare of Easttown (HBO) – WINNER
Renée Elise Goldsberry, Hamilton (Disney+)
Phillipa Soo, Hamilton (Disney+)
Jean Smart, Mare of Easttown (HBO)
Moses Ingram, The Queen’s Gambit (Netflix)
Kathryn Hahn, WandaVision (Disney+)

Supporting Actor, Limited Series, Movie or Anthology
Evan Peters, Mare of Easttown (HBO) – WINNER
Daveed Diggs, Hamilton (Disney+)
Jonathan Groff, Hamilton (Disney+)
Lin-Manuel Miranda, Hamilton (Disney+)
Anthony Ramos, Hamilton (Disney+)
Paapa Essiedu, I May Destroy You (HBO)
Thomas Brodie-Sangster, The Queen’s Gambit (Netflix)

Supporting Actress, Drama
Gillian Anderson, The Crown (Netflix) – WINNER
Helena Bonham Carter, The Crown (Netflix)
Emerald Fennell, The Crown (Netflix)
Madeline Brewer, The Handmaid’s Tale (Hulu)
Ann Dowd, The Handmaid’s Tale (Hulu)
Yvonne Strahovski, The Handmaid’s Tale (Hulu)
Samira Wiley, The Handmaid’s Tale (Hulu)
Aunjanue Ellis, Lovecraft Country (HBO)

Supporting Actor, Drama
Tobias Menzies, The Crown (Netflix) – WINNER
O-T Fagbenle, The Handmaid’s Tale (Hulu)
Max Minghella, The Handmaid’s Tale (Hulu)
Bradley Whitford, The Handmaid’s Tale (Hulu)
Michael K. Williams, Lovecraft Country (HBO)
Giancarlo Esposito, The Mandalorian (Disney+)
John Lithgow, Perry Mason (HBO)
Chris Sullivan, This Is Us (NBC)

Supporting Actress, Comedy
Hannah Waddingham, Ted Lasso (Apple TV+) – WINNER
Rosie Perez, The Flight Attendant (HBO Max)
Hannah Einbinder, Hacks (HBO Max)
Aidy Bryant, Saturday Night Live (NBC)
Kate McKinnon, Saturday Night Live (NBC)
Cecily Strong, Saturday Night Live (NBC)
Juno Temple, Ted Lasso (Apple TV+)

Supporting Actor, Comedy
Brett Goldstein, Ted Lasso (Apple TV+) – WINNER
Carl Clemons-Hopkins, Hacks (HBO Max)
Paul Reiser, The Kominsky Method (Netflix)
Kenan Thompson, Saturday Night Live (NBC)
Bowen Yang, Saturday Night Live (NBC)
Brendan Hunt, Ted Lasso (Apple TV+)
Nick Mohammed, Ted Lasso (Apple TV+)
Jeremy Swift, Ted Lasso (Apple TV+)

Variety Talk Series
Conan (TBS)
The Daily Show with Trevor Noah (Comedy Central)
Jimmy Kimmel Live! (ABC)
Last Week Tonight with John Oliver (HBO) – WINNER
The Late Show with Stephen Colbert (CBS)

Variety Sketch Series
A Black Lady Sketch Show (HBO)
Saturday Night Live (NBC) – WINNER

Competition Series
The Amazing Race (CBS)
Nailed It! (Netflix)
RuPaul’s Drag Race (VH1) – WINNER
Top Chef (Bravo)
The Voice (NBC)

Variety Special (Live)
Celebrating America — An Inauguration Night Special (Multiple Platforms)
The 63rd Annual Grammy Awards (CBS)
The Oscars (ABC)
The Pepsi Super Bowl LV Halftime Show Starring The Weeknd (CBS)
Stephen Colbert’s Election Night 2020: Democracy’s Last Stand Building Back America Great Again Better 2020 (Showtime) – WINNER

Outstanding Variety Special (Pre-Recorded)
Bo Burnham: Inside (Netflix)
David Byrne’s American Utopia (HBO)
8:46 – Dave Chappelle (Netflix)
Friends: The Reunion (HBO Max)
Hamilton (Disney+) – WINNER
A West Wing Special To Benefit When We All Vote (HBO Max)

Outstanding Writing For a Drama Series
The Crown (Netflix) Peter Morgan – WINNER
The Boys (Amazon Prime Video), Rebecca Sonnenshine
The Handmaid’s Tale (Hulu), Yahlin Chang
Lovecraft Country (HBO), Misha Green
The Mandalorian (Disney+), Dave Filoni
The Mandalorian (Disney+), Jon Favreau
Pose (FX), Ryan Murphy, Brad Falchuk, Steven Canals, Janet Mock, Our Lady J

Outstanding Directing For a Drama Series
The Crown (Netflix), Jessica Hobbs – WINNER
Bridgerton (Netflix), Julie Anne Robinson
The Crown (Netflix), Benjamin Caron
The Handmaid’s Tale (Hulu), Liz Garbus
The Mandalorian (Disney+), Jon Favreau
Pose (FX) Steven Canals

Outstanding Writing For A Comedy Series
The Flight Attendant (HBO Max), Steve Yockey
Girls5eva (Peacock), Meredith Scardino
Hacks (HBO Max), Lucia Aniello, Paul W. Downs, Jen Statsky – WINNER
Pen15 (Hulu), Maya Erskine
Ted Lasso (Apple TV+), Jason Sudeikis, Brendan Hunt, Joe Kelly
Ted Lasso (Apple TV+), Jason Sudeikis, Bill Lawrence, Brendan Hunt, Joe Kelly

Outstanding Directing for a Comedy Series
B Positive (CBS), James Burrows
The Flight Attendant (HBO Max), Susanna Fogel
Hacks (HBO Max), Lucia Aniello – WINNER
Mom (CBS), James Widdoes
Ted Lasso (Apple TV+), Zach Braff
Ted Lasso (Apple TV+), MJ Delaney
Ted Lasso (Apple TV+), Declan Lowney

Outstanding Directing For A Limited Or Anthology Series Or Movie
Hamilton (Disney+), Thomas Kail
I May Destroy You (HBO), Michaela Coel
I May Destroy You (HBO), Sam Miller
Mare Of Easttown (HBO), Craig Zobel
The Queen’s Gambit (Netflix), Scott Frank – WINNER
The Underground Railroad (Amazon Prime Video), Barry Jenkins
WandaVision (Disney+), Matt Shakman

Outstanding Writing For a Limited Or Anthology Series Or Movie
I May Destroy You (HBO), Michaela Coel – WINNER
Mare Of Easttown (HBO), Brad Ingelsby
The Queen’s Gambit (Netflix), Scott Frank
WandaVision (Disney+), Chuck Hayward, Peter Cameron
WandaVision (Disney+), Jac Schaeffer
WandaVision (Disney+), Laura Donney

Outstanding Writing For a Variety Series
Last Week Tonight With John Oliver (HBO) – WINNER
The Amber Ruffin Show (Peacock)
A Black Lady Sketch Show (HBO)
The Late Show With Stephen Colbert (CBS)
Saturday Night Live (NBC)

Written by Δέσποινα Βενέδικτου

Η Δέσποινα Βενέδικτου είναι δημοσιογράφος