Οι “Χρυσές Σφαίρες” ως πρώτο βήμα επιστροφής στην… κανονικότητα

Της Δέσποινας Βενέδικτου

 

Μια πρώτη απόπειρα επιστροφής στην κανονικότητα. Αυτό ήταν το πρώτο βήμα που επιχείρησαν να πάρουν οι “Χρυσές Σφαίρες”, στη σκιά της πανδημίας του κορονοϊού.

Η Τελετή Απονομής των Golden Globes 2021 είχε απευθείας μετάδοση από πολλαπλά μέρη, προκειμένου να αποφευχθούν οι συνωστισμοί, παρουσίες σε κόκκινο χαλί και φυσικά νικητήριες ομιλίες.

Αναλυτικά, η λίστα με τους νικητές:

 

BEST MOTION PICTURE – DRAMA
“Nomadland” – WINNER
“Mank”
“The Father”
“Promising Young Woman“
“The Trial of the Chicago 7”

BEST MOTION PICTURE – MUSICAL OR COMEDY
“Borat Subsequent Moviefilm” – WINNER
“Hamilton”
“Music”
“Palm Springs”
“The Prom”

BEST DIRECTOR
Emerald Fennel, “Promising Young Woman”
David FIncher, “Mank”
Chloé Zhao, “Nomadland” – WINNER
Regina King, “One Night in Miami”
Aaron Sorkin, “The Trial of the Chicago 7”

BEST ACTOR – DRAMA
Riz Ahmed (“Sound of Metal”)
Chadwick Boseman (“Ma Rainey’s Black Bottom”) – WINNER
Anthony Hopkins (“The Father”)
Gary Oldman (“Mank”)
Tahar Ramin (“The Mauritanian”)

BEST ACTRESS – DRAMA
Viola Davis (“Ma Rainey’s Black Bottom”)
Andra Day (“The United States vs Billie”) – WINNER
Frances McDormand (“Nomadland”)
Carey Mulligan (“Promising Young Woman”)
Vanessa Kirby (“Pieces of a Woman”)

BEST ACTOR – MUSICAL OR COMEDY
Sacha Baron Cohen (“Borat Subsequent Moviefilm”) – WINNER
James Corden (“The Prom”)
Lin-Manuel Miranda (“Hamilton”)
Andy Samberg (“Palm Springs”)
Dev Patel (“Personal History of David Copperfield”)

BEST ACTRESS – MUSICAL OR COMEDY
Maria Bakalova (“Borat Subsequent Moviefilm”)
Kate Hudson (“Music”)
Michelle Pfeiffer (“French Exit”)
Rosamund Pike (“I Care A Lot”) – WINNER
Anya Taylor-Joy (“Emma”)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A MOTON PICTURE
Sacha Baron Cohen (“The Trial of the Chicago 7”)
Daniel Kaluuya (“Judas and the Black Messiah”) – WINNER
Jared Leto (“The Little Things”)
Bill Murray (“On the Rocks”)
Leslie Odom, Jr. (“One Night in Miami”)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A MOTON PICTURE
Glenn Close, “Hillbilly Elegy”
Olivia Colman, “The Father”
Jodie Foster, “The Mauritanian” – WINNER
Amanda Seyfried, “Mank”
Helena Zengel, “News of the World”

BEST SCREENPLAY
Emerald Fennell, “Promising Young Woman”
Jack Fincher, “Mank”
Aaron Sorkin, “The Trial of the Chicago 7″ – WINNER
Florian Zeller, Christopher Hampton, “The Father”
Chloe Zhao, “Nomadland”

BEST ORIGINAL SCORE
Alexandre Desplat (“The Midnight Sky”)
Ludwig Göransson (“Tenet”)
James Newton Howard (“News of the World”)
Trent Reznor & Atticus Ross and Jon Batiste (“Soul”) – WINNER
Trent Reznor & Atticus Ross (“Mank”)

BEST ORIGINAL SONG
“Fight for You” – Judas and the Black Messiah
“Hear My Voice” – The Trial of the Chicago 7
“Io Si (Seen)” – The Life Ahead – WINNER
“Speak Now” – One night in Miami
“Tigress & Tweet” – The United States Vs. Billie Holiday

BEST ANIMATED FEATURE
The Croods: A New Age
Onward
Over the Moon
Soul – WINNER
Wolfwalkers

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
Another Round (Denmark)
La Llorona (Guatemala/France)
The Life Ahead (Italy)
Minari (USA) – WINNER
Two of Us (France/USA)

BEST TELEVISION SERIES – DRAMA
“The Mandalorian”
“The Crown” – WINNER
“Lovecraft Country”
“Ozark”
“Ratched”

BEST TELEVISION SERIES – COMEDY
“Emily in Paris”
“Ted Lasso”
“The Flight Attendant”
“Schitt’s Creek” – WINNER
“The Great”

MINISERIES OR TELEVISION FILM
“Normal People”
“The Queen’s Gambit” – WINNER
“The Undoing”
“Small Axe”
“Unorthodox”

BEST ACTOR TV SERIES – DRAMA
Jason Bateman, “Ozark”
Josh O’Connor The Crown – WINNER
Bob Odenkirk, “Better Call Saul”
Matthew Rhys, “Perry Mason”
Al Pacino, “Hunters”

BEST ACTRESS TV SERIES – DRAMA
Olivia Colman, “The Crown”
Jodie Comer, “Killing Eve”
Emma Corrin, “The Crown” – WINNER
Laura Linney, “Ozark”
Sarah Paulson, “Ratched”

BEST ACTOR TV SERIES – COMEDY
Don Cheadle, “Black Monday”
Nicholas Hoult, “The Great”
Eugene Levy, “Schitt’s Creek”
Jason Sudeikis, “Ted Lasso” – WINNER
Ramy Youssef, “Ramy”

BEST ACTRESS TV SERIES – COMEDY
Lily Collins, “Emily in Paris”
Kaley Cuoco, “The Flight Attendant”
Elle Fanning, “The Great”
Catherine O’Hara, “Schitt’s Creek” – WINNER
Jane Levy, “Zoey’s Extraordinary Playlist”

BEST ACTOR – MINISERIES OR TELEVISION FILM
Bryan Cranston, “Your Honor”
Jeff Daniels, “The Comey Rule”
Ethan Hawke, “The Good Lord Bird”
Hugh Grant, “The Undoing”
Mark Ruffalo, “I Know This Much Is True” – WINNER

BEST ACTRESS – MINISERIES OR TELEVISION FILM
Anya Taylor-Joy, “The Queen’s Gambit” – WINNER
Shira Haas, “Unorthodox”
Nicole Kidman, “The Undoing”
Cate Blanchett, “Mrs. America”
Daisy Edgar-Jones, “Normal People”

BEST SUPPORTING ACTOR – SERIES, MINISERIES OR TELEVISION FILM
John Boyega, “Small Axe” – WINNER
Brendan Gleeson, “The Comey Rule”
Dan Levy, “Schitt’s Creek”
Jim Parsons, “Hollywood”
Donald Sutherland, “The Undoing”

BEST SUPPORTING ACTRESS – SERIES, MINISERIES OR TELEVISION FILM
Gillian Anderson, “The Crown” – WINNER
Helena Bonham Carter, “The Crown”
Julia Garner, “Ozark”
Annie Murphy, “Schitt’s Creek”
Cynthia Nixon, “Ratched”

Written by

Η Δέσποινα Βενέδικτου είναι δημοσιογράφος