• 16 Ιουλίου, 2020

Τα Όσκαρ… δεν ήταν και τόσο προβλέψιμα. Ποιοί… πήραν σπίτι τα αγαλματάκια

 Τα Όσκαρ… δεν ήταν και τόσο προβλέψιμα. Ποιοί… πήραν σπίτι τα αγαλματάκια

Της Δέσποινας Βενέδικτου

 

Τι να σου κάνει και αυτή η ζωή, με… ένα άγχος λιγότερο. Όπως παραδοσιακά συμβαίνει τα τελευταία χρόνια, και η φετινή Τελετή Απονομής των Βραβείων Όσκαρ δεν έκρυβε πολλές εκπλήξεις, χωρίς η παράμετρος αυτή να αφαιρεί μέρος της αίγλης.

Ο θρίαμβος της ταινίας “Parasite” ωστόσο… ήταν μια τέτοια, προκαλώντας ενθουσιασμό στα social media.

Καλύτερη ταινία: Parasite

Όσκαρ α’ ανδρικού ρόλου: Joaquin Phoenix

Όσκαρ α’ γυναικείου ρόλου: Renee Zellweger

Όσκαρ β’ ανδρικού ρόλου: Brad Pitt

Όσκαρ β’ γυναικείου ρόλου: Laura Dern

Όσκαρ σκηνοθεσίας: Bong Joon Ho

Δείτε αναλυτικά τη λίστα με τους νικητές των Όσκαρ 2020:

Best Picture:
Ford v Ferrari”
“The Irishman”
“Jojo Rabbit”
“Joker”
“Little Women”
“Marriage Story”
“1917”
“Once Upon a Time in Hollywood”
“Parasite” – WINNER

Lead Actor:
Antonio Banderas “Pain and Glory”
Leonardo DiCaprio “Once Upon a Time in Hollywood”
Adam Driver “Marriage Story”
Joaquin Phoenix “Joker” – WINNER
Jonathan Pryce “The Two Popes”

Lead Actress:
Cynthia Erivo “Harriet”
Scarlett Johansson “Marriage Story”
Saoirse Ronan “Little Women”
Charlize Theron “Bombshell”
Renee Zellweger “Judy” – WINNER

Supporting Actor:
Tom Hanks, “A Beautiful Day in the Neighborhood”
Anthony Hopkins, “The Two Popes”
Al Pacino, “The Irishman”
Joe Pesci, “The Irishman”
Brad Pitt, “Once Upon a Time in Hollywood” – WINNER

Supporting Actress:
Kathy Bates, “Richard Jewell”
Laura Dern, “Marriage Story” – WINNER
Scarlett Johannson, “Jojo Rabbit”
Florence Pugh, “Little Women”
Margot Robbie, “Bombshell”

Director:
Martin Scorsese, “The Irishman”
Todd Phillips, “Joker”
Sam Mendes, “1917”
Quentin Tarantino, “Once Upon a Time in Hollywood”
Bong Joon Ho, “Parasite” – WINNER

Animated Feature:
“How to Train Your Dragon: The Hidden World” Dean DeBlois
“I Lost My Body” Jeremy Clapin
“Klaus” Sergio Pablos
“Missing Link” Chris Butler
“Toy Story 4” Josh Cooley – WINNER

Animated Short:
“Dcera,” Daria Kashcheeva
“Hair Love,” Matthew A. Cherry – WINNER
“Kitbull,” Rosana Sullivan
“Memorable,” Bruno Collet
“Sister,” Siqi Song

Adapted Screenplay:
The Irishman, Steven Zaillian
Jojo Rabbit, Taika Waititi – WINNER
Joker, Todd Phillips and Scott Silver
Little Women, Greta Gerwig
The Two Popes, Anthony McCarten

Original Screenplay:
“Knives Out,” Rian Johnson
“Marriage Story,” Noah Baumbach
“1917,” Sam Mendes and Krysty Wilson-Cairns
“Once Upon a Time in Hollywood,” Quentin Tarantino
“Parasite,” Bong Joon-ho, Jin Won Han – WINNER

Cinematography:
“The Irishman,” Rodrigo Prieto
“Joker,” Lawrence Sher
“The Lighthouse,” Jarin Blaschke
“1917,” Roger Deakins – WINNER
“Once Upon a Time in Hollywood,” Robert Richardson

Best Documentary Feature:
“American Factory,” Julia Rieichert, Steven Bognar – WINNER
“The Cave,” Feras Fayyad
“The Edge of Democracy,” Petra Costa
“For Sama,” Waad Al-Kateab, Edward Watts
“Honeyland,” Tamara Kotevska, Ljubo Stefanov

Best Documentary Short Subject:
“In the Absence”
“Learning to Skateboard in a Warzone,” Carol Dysinger – WINNER
“Life Overtakes Me,” Kristine Samuelson, John Haptas
“St. Louis Superman”
“Walk Run Cha-Cha,” Laura Nix

Best Live Action Short Film:
“Brotherhood,” Meryam Joobeur
“Nefta Football Club,” Yves Piat
“The Neighbors’ Window,” Marshall Curry – WINNER
“Saria,” Bryan Buckley
“A Sister,” Delphine Girard

Best International Feature Film:
“Corpus Christi,” Jan Komasa
“Honeyland,” Tamara Kotevska, Ljubo Stefanov
“Les Miserables,” Ladj Ly
“Pain and Glory,” Pedro Almodovar
“Parasite,” Bong Joon Ho – WINNER

Film Editing:
“Ford v Ferrari,” Michael McCusker, Andrew Buckland – WINNER
“The Irishman,” Thelma Schoonmaker
“Jojo Rabbit,” Tom Eagles
“Joker,” Jeff Groth
“Parasite,” Jinmo Yang

Sound Editing:
“Ford v Ferrari,” Don Sylvester – WINNER
“Joker,” Alan Robert Murray
“1917,” Oliver Tarney, Rachel Tate
“Once Upon a Time in Hollywood,” Wylie Stateman
“Star Wars: The Rise of SkyWalker,” Matthew Wood, David Acord

Sound Mixing:
“Ad Astra”
“Ford v Ferrari”
“Joker”
“1917” – WINNER
“Once Upon a Time in Hollywood”

Production Design:
“The Irishman,” Bob Shaw and Regina Graves
“Jojo Rabbit,” Ra Vincent and Nora Sopkova
“1917,” Dennis Gassner and Lee Sandales
“Once Upon a Time in Hollywood,” Barbara Ling and Nancy Haigh – WINNER
“Parasite,” Lee Ha-Jun and Cho Won Woo, Han Ga Ram, and Cho Hee

Original Score:
“Joker,” Hildur Guðnadóttir – WINNER
“Little Women,” Alexandre Desplat
“Marriage Story,”Randy Newman
“1917,” Thomas Newman
“Star Wars: The Rise of Skywalker,” John Williams*“The King,” Nicholas Britell

Original Song:
“I Can’t Let You Throw Yourself Away,” “Toy Story 4”
“I’m Gonna Love Me Again,” “Rocketman” – WINNER
“I’m Standing With You,” “Breakthrough”
“Into the Unknown,” “Frozen 2”
“Stand Up,” “Harriet”

Makeup and Hair:
“Bombshell” – WINNER
“Joker”
“Judy”
“Maleficent: Mistress of Evil”
“1917”

Costume Design:
”The Irishman,” Sandy Powell, Christopher Peterson
“Jojo Rabbit,” Mayes C. Rubeo
“Joker,” Mark Bridges
“Little Women,” Jacqueline Durran – WINNER
“Once Upon a Time in Hollywood,” Arianne Phillips

Visual Effects:
“Avengers Endgame”
“The Irishman”
“1917” – WINNER
“The Lion King”
“Star Wars: The Rise of Skywalker”

 

Δέσποινα Βενέδικτου

Δέσποινα Βενέδικτου

Η Δέσποινα Βενέδικτου είναι δημοσιογράφος

Διαβάστε Ακόμα...