Η λίστα με τις υποψηφιότητες για τα Directors Guild Awards

Δέσποινα Βενέδικτου
Posted on January 09, 2019, 1:17 pm
4 mins

 

Της Δέσποινας Βενέδικτου

 

Στο Χόλιγουντ θα πραγματοποιηθεί στις 2 Φεβρουαρίου η Τελετή Απονομής των DGAs 2019.

Η Ένωση των Σκηνοθετών της Αμερικής έδωσε στη δημοσιότητα τη λίστα με τους υποψηφίους, η οποία έχει ως εξής:

 

 

FEATURE FILM:

Bradley Cooper, A Star Is Born
Alfonso, Cuaron, Roma
Peter Farrelly, Green Book
Spike Lee, BlacKkKlansman
Adam McKay, Vice

FIRST-TIME FEATURE FILM

Bo Burnham, Eighth Grade
Bradley Cooper, A Star Is Born
Carlos Lopez Estrada, Blindspotting
Matthew Heineman, A Private War
Boots Riley, Sorry to Bother You

DRAMATIC SERIES

Jason Bateman — Ozark, “Reparations” (Netflix)
Lesli Linka Glatter — Homeland, “Paean to the People” (Showtime)
Chris Long — The Americans, “START” (FX)
Adam McKay — Succession, “Celebration” (HBO)
Daina Reid — The Handmaid’s Tale, “Holly” (Hulu)

COMEDY SERIES

Donald Glover — Atlanta, “FUBU” (FX)
Bill Hader — Barry, “Chapter One: Make Your Mark” (HBO)
Hiro Murai — Atlanta, “Teddy Perkins” (FX)
Daniel Palladino —The Marvelous Mrs. Maisel, “We’re Going to the Catskills!” (Amazon)
Amy Sherman-Palladino — The Marvelous Mrs. Maisel, “All Alone” (Amazon)

MOVIES FOR TELEVISION AND MINISERIES

Cary Joji Fukunaga — Maniac (Netflix)
David Leveaux / Alex Rudzinski — Jesus Christ Superstar Live in Concert (NBC)
Barry Levinson — Paterno (HBO)
Ben Stiller — Escape at Dannemora (Showtime)
Jean-Marc Vallee — Sharp Objects (HBO)

VARIETY/TALK/NEWS/SPORTS – REGULARLY SCHEDULED PROGRAMMING

Paul G. Casey — Real Time with Bill Maher, “#1633” (HBO)
Sacha Baron Cohen, Nathan Fielder, Daniel Gray Longino, Dan Maze — Who Is America?, “Episode 102” (Showtime)
Jim Hoskinson — The Late Show with Stephen Colbert, “#480” (CBS)
Dan Roy King — Saturday Night Live, “Adam Driver; Kanye West” (NBC)
Paul Pennolino — Last Week Tonight with John Oliver, “Episode 502 ‑ Italian Election” (HBO)

VARIETY/TALK/NEWS/SPORTS – SPECIALS

Louis J. Horvitz — The 60th Grammy Awards (CBS)
Tim Mancinelli, Glenn Clements — The Late Late Show Carpool Karaoke Primetime Special 2018 (CBS)
Beth McCarthy-Miller — Bill Maher: Live from Oklahoma (HBO)
Marcus Raboy — Steve Martin & Martin Short “An Evening You Will Forget For the Rest of Your Life” (Netflix)
Glenn Weiss — The 72nd Annual Tony Awards (CBS)

REALITY PROGRAMS

Neil P. DeGroot — Better Late Than Never, “How Do You Say Roots in German?” (NBC)
Eytan Keller — Iron Chef Gauntlet, “Episode 201” (Food Network)
Patrick McManus — American Ninja Warrior, “Miami City Qualifiers” (NBC)
Russell Norman — The Final Table, “Japan” (Netflix)
Bertram van Munster — The Amazing Race, “It’s Just a Million Dollars, No Pressure” (CBS)

CHILDREN’S PROGRAMS

Allan Arkush — A Series of Unfortunate Events, “Hostile Hospital: Part 1” (Netflix)
Jack Jameson — Sesame Street, “When You Wish Upon a Pickle: A Sesame Street Special” (HBO)
Greg Mottola — The Dangerous Book for Boys, “How to Walk on the Moon” (Amazon)
Barry Sonnenfeld — A Series of Unfortunate Events, “The Vile Village: Part 1” (Netflix)
Bo Welch — A Series of Unfortunate Events, “The Ersatz Elevator: Part 1” (Netflix)

COMMERCIALS

Steve Ayson (MJZ)
Fredrick Bond (MJZ)
Martin de Thurah (Epoch Films)
Spike Jonze (MJZ)
David Shane (O Positive)

DOCUMENTARY

Morgan Neville — Won’t You Be My Neighbor?
Ramell Ross — Hale County This Morning, This Evening
Elizabeth Chai Vasarhelyi and Jimmy Chin — Free Solo (National Geographic Documentary Films)
Tim Wardle — Three Identical Strangers (Neon and CNN Films)
Betsy West and Julie Cohen — RBG (Magnolia Pictures)

Δέσποινα Βενέδικτου
Η Δέσποινα Βενέδικτου είναι δημοσιογράφος